fbpx

Загальна інформація

img08-02-19

Перед тим, як виїхати в країну працевлаштування, перш за все необхідно ознайомитися з основними правилами перетину зовнішніх кордонів Співтовариства держав-учасниць Шенгенського договору. Такі правила встановлені відповідним Кодексом про кордони Шенгенської зони. Крім того, необхідно також ознайомитися з основними правилами використання дозвільних документів для в’їзду в такі країни, встановленими, в свою чергу, Візовим Кодексом Євросоюзу.

Так, згідно з цих вимог, особа, яка бажає перетнути зовнішній кордон Співтовариства держав-учасниць Шенгенського договору, а також перебувати на території однієї з його держав з метою, зокрема, здійснення трудової діяльності, ЗОБОВ’ЯЗАНА:

1) мати при собі міжнародно визнаний документ, що підтверджує його особу (закордонний паспорт);
2) мати при собі дозвільний документ для в’їзду (візу в закордонному паспорті або окремий відповідний документ) з необхідною кількістю днів його дії відповідно до мети візиту;
2) мати при собі документи, що підтверджують мету візиту (запрошення на роботу, квитки у вказане місце призначення і т.д.), а також, при необхідності, дати усні відповіді на відповідні питання уповноважених осіб;
3) мати при собі документи, що підтверджують наявність чинного на території держав Шенген-договору страхового поліса;
4) підтвердити здатність покрити витрати, пов’язані з проїздом, проживанням та харчуванням на декларований період перебування на території держав Шенген-договору (в разі в’їзду з метою роботи досить буде мати при собі вільно конвертовану валюту в сумі, еквівалентній 300 доларам США);
5)перебувати в стані юридичної дієздатності(у вільному від впливу алкоголю і інших хімічних речовин стані), а також не мати при собі заборонених до вільного ввезення на територію держав Шенген-договору речей і речовин або ж не мати їх більш допустимої норми (на деякі види речовин є обмеження: наприклад алкоголю міцного і сигарет – не більше одного літра і двох пачок в сумі відповідно). У разі, якщо особа приймає медичні препарати, заборонені до вільного продажу (без рецепта), і провозить їх з собою в необхідній для його перебування протягом задекларованого терміну кількості, вона повинна мати при собі оригінал лікарського рецепту, перекладений на одну з офіційних мов Євросоюзу (наприклад англійську) і завірений в установленому законом порядку (нотаріально завірений переклад лікарського рецепту), а також документ, що підтверджує походження препарату (оригінал товарного чека про покупку ліків).

img09-02-19

Крім того, слід бути уважними під час усієї подорожі та дізнатись наперед про особливості країни, до якої Ви плануєте їхати, вивчити основні розмовні фрази подорожувальників там тощо.

У РАЗІ ВИЇЗДУ ДО ПОЛЬЩІ ТАКОЖ ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО ТЕ, ЩО:

• У Вас є право (а у роботодавця обов’язок) на укладення письмового договору, що є підставою для виконання роботи.
• Роботодавець зобов’язаний протягом 7 днів оформити соціальне та медичне страхування для працівника, що дають право на отримання допомоги у випадку хвороби, нещасного випадку на роботі або материнства, а також дають право на безкоштовне користування медичною допомогою (окрім за договором підряду).
• У Вас є право на хоча б мінімальну заробітну плату, яка є обов’язковою у Польщі.
• У випадку перевірки Вас можуть зобов’язати пред’явити оригінал запрошення та документу, що дає право на перебування на території Польщі (наприклад візи, Карти Побиту і Праці або біометричного паспорту), а також договору, на підставі якого Ви працевлаштовані.
• Нелегальна робота (перебування) у Польщі загрожує депортацією та забороною в’їзду на строк до 5 років. Фактично це заборона на в’їзд у подальшому й у інші країни ЄС, адже консульства тих країн бачитимуть Ваше порушення через Єдину інформаційну мережу даних ЄС.
• ПАМ’ЯТАЙТЕ – користування послугами нелегального посередника з працевлаштування завжди пов’язане з підвищеним ризиком. Після приїзду може виявитися, що умови роботи та оплати суттєво відрізняються від тих, що були запропоновані. Наявність письмового договору з легальним посередником (або що найменш офіційних даних про нього і ліцензію) збільшують Вашу безпеку.
• НЕ ВІДДАВАЙТЕ нікому свій паспорт/документ, що посвідчує особу
• Фонд «Спасіння» безкоштовні поради для іноземців www.ocalenie.org.pl, тел. +48 22 828 04 50.
• Ла Страда Фонд Проти Торгівлі Людьми і Рабства (притулок, медична, юридична, психологічна допомога, повернення додому) інформація: www.strada.org.pl, www.kcik.pl, тел. +48 22 628 99 99, +48 22 628 01 20.
• Кожен Українець під час перебування в Польщі при необхідності може звернутись до Посольства України в Польщі www.poland.mfa.gov.ua, тел. +48 22 622 47 97.
• Кожен працюючий у Польщі іноземець, що відчуває порушення роботодавцем своїх законних прав, може звернутись до Міністерства Праці та Соціальної Політики Польщі www.psz.praca.gov.pl.