fbpx

Поправки до Закону про іноземців у Польщі

За даними https://spidersweb.pl 27 квітня набирають чинності поправки до Закону про іноземців у Польщі. Нововведення передбачають заходи для боротьби з “побутовим туризмом” та іноземцями, які приїжджають до Польщі у якості студентів, проте не продовжують навчання.

Європейські країни потребують робітників, проте не абияких, а висококваліфікованих. Якщо країні потрібні нові кадри, які будуть добре працювати та залишитися на постійне проживання, то ставка робиться на студентів.

У січні 2019 р. Сейм ухвалив поправки до Закону про іноземців. Поправка адаптує польське законодавство до Директиви 2016/801 Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу щодо умов в’їзду та перебування громадян країн, які не входять до ЄС. Зміни стосуються іноземців, які приїжджають до Польщі з метою проведення наукових досліджень, навчання, стажування та добровільної роботи в рамках європейських програм волонтерство.

Проте, Закон не містить положень про прийом учнів, які беруть участь у шкільних обмінах або освітніх проектах, а також про волонтерів, які реалізують діяльність не в рамках європейських програм.

Метою Директиви 2016/801 є заохочення висококваліфікованих громадян третіх країн приїжджати до ЄС, зокрема науковців та студентів. Крім того, представлення території ЄС, як привабливого місця для проведення досліджень та реалізації інновацій, які збільшують його шанси у глобальній конкуренції за таланти та підвищують конкурентоспроможність.

Пройдемося по головних пунктах поправок до Закону про іноземців.

1. Можливість отримання національної візи або дозволу на тимчасове перебування для студентів/науковців/волонтерів.

Отримання національної польської візи або дозволу на тимчасове перебування можливе для тих, хто прибуває до Польщі з метою:

  • навчання на денній формі у навчальному закладі на будь-якому зі ступенів, коли особа має анотацію “студент” у візі або на карті побиту,
  • проведення науково-дослідних програм, з анотацією “науковець”,
  • стажування, з анотацією “стажист”,
  • участь у програмах європейського волонтерства, з анотацією ”волонтер”.

Нововведенням є те, що від моменту набуття чинності поправок до Закону, отримати національну візу або ж дозвіл на тимчасове перебування зможуть ті іноземці, які прибувають до Польщі для проходження підготовчого курсу перед навчанням.

2. Вимога затвердження організації, що приймає іноземця.

Цей пункт поправок покликаний запобігти випадкам, коли іноземці приїжджають до Польщі у якості студентів, проте не продовжують навчання.

Затвердження передбачає перевірку та ухвалення відповідним міністром, що займається освітніми закладами, тих організацій, які запрошують студентів, науковців, волонтерів. Перевірка буде відбуватись на те, чи організація не веде нелегальної діяльності, допомагаючи фіктивним студентам. Таке затвердження буде діяти впродовж 2-5 років від моменту його отримання.

Обов’язок не поширюється на державні освітні установи, діяльність яких регулюють міжнародні договори.

3. Мобільність студентів, короткострокова та довгострокова мобільність науковців та членів їх сімей.

Мобільність означає можливість брати участь в обмінах між навчальними закладами на терміни: для студентів — до 360 днів, для науковців — 180/360 днів.

Тобто, наприклад, студент, який навчається в університеті іншої країни ЄС, буде мати змогу приїхати по обміну до Польщі на термін до 360 днів, при чому зробити це на основі національної візи або дозволу на перебування, виданого іншою країною-членом ЄС.

Цей пункт також стосується науковців та членів їх родини. Науковець може скористатися короткостроковою мобільністю на період до 180 днів на відрізку 360 днів.

Натомість для того, щоб науковець та його родина могли скористатися довгостроковою мобільністю до 360 днів — необхідно скласти заяву про дозвіл на тимчасове перебування з метою довгострокової мобільності в Польщі.

Що стосується умов мобільності студентів у Польщі, які планують виїзд по обміну до інших країн-членів ЄС, то умови залежать від законодавства, що діє у країні, яка приймає студента.

4. Дозвіл на тимчасове проживання після закінчення навчання або наукових досліджень.

Закон передбачає можливість отримання дозволу на тимчасове проживання для пошуку роботи або заснування бізнесу в Польщі. Для отримання дозволу буде необхідно представити документ, що свідчить про закінчення навчального закладу або наукових досліджень. Дозвіл буде видаватись на період 9 місяців.

Варто додати, що це нововведення скорочує період часу для пошуку роботи, на який раніше могли розраховувати студенти. До цього моменту випускники польських навчальних закладів мали право отримати дозвіл на перебування з метою пошуку роботи на період 12 місяців.

5. Запобігання явищу “побутовий туризм” (turystyka pobytowa).

Мова йде про боротьбу з ситуаціями, коли іноземці прибувають до Польщі або іншої країни зони Шенген на підставі туристичної візи, а насправді займається пошуками роботи.

Як зазначає Міністерство внутрішніх справ і адміністрації, це явище було помічено польською владою у 2017 р. Воно полягає у тому, що іноземці (переважно громадяни Іраку, Бангладеш, Пакистану та Індії) подають заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання, перебуваючи у Польщі на основі туристичної візи.

У межах боротьби з цим явищем, поправки до Закону про іноземців передбачають дві нові підстави для відмови у наданні дозволу на тимчасове проживання та роботу. Тож, відмову отримають ті іноземці, які перебувають у Польщі на підставі:

  • шенгенської або національної візи, виданою польськими органами влади для туристичних цілей або для відвідування родини/друзів;
  • візи, виданої іншою державою Шенгену для туристичних цілей або для відвідування родини/друзів.