Як отримати Карту Поляка та що означає цей Документ?
Одним з головних етапів при оформленні Карти Поляка є проходження співбесіди з Консулом Польської Республіки. У ході співбесіди Консул веде розмову польською мовою та обов’язково торкається тем історії Польщі, традицій та свят, видатних осіб.
Європейське бюро освіти та праці «WORK EXPRESS EUROPE» пропонує підготовчий Курс, де спеціалісти готують українських громадян до важливої співбесіди. Вдале завершення співбесіди є вирішальним етапом при отриманні Карти Поляка.
Курси для слухачів, які володіють польською мовою на розмовному рівні, це:
- Навчальні групи по 5-6 чоловік, які мають рівень знання польської мови не нижче А2;
- Тривалість занять не довше 1,5 годин;
- Підготовчий курс складається з 5 занять;
- Під час занять викладачі у стислій формі торкаються тем історії, географії, культури Польщі, детально розглядають існуючі традиції та свята.
Після завершення курсів усі слухачі отримують достатній рівень підготовки та ті знання, що необхідні для вдалого проходження співбесіди із Консулом.
Для отримання Карти Поляка необхідно додатково
підготувати пакет документів, а саме:
- Документи, що посвідчують особу, перекладені на польську мову;
- Записи про обряд хрещення, свідоцтва, що можуть дійсно підтвердити зв’язок особи з польським народом;
- Військові документи, у яких зазначається, що хтось з близьких родичів особи проходив військову службу у польській армії;
- Записи про депортації або ув’язнення, які можуть підтвердити польське походження;
- Свідоцтва про реабілітацію депортованих осіб, де може міститись інформація про польські коріння;
- Посвідчення, видані іноземними країнами, у яких містяться відомості про польську національність особи-власника;
- Довідка, видана офіційною польською організацією, яка діє на території України, яка підтверджує активну участь особи у розвитку польської культури, мови та традицій на протязі не менш ніж 3 років;
- Виписка про визначення польського коріння, яка видана згідно із нормами закону про репатріацію.
Карта Поляка – це офіційний документ, який підтверджує той факт, що особа дійсно належить до польської громади. Ця карта ніяк не пов’язана з отриманням польського громадянства, але дозволяє користуватись додатковими перевагами:
- можливістю проживати у Польщі;
- правом на безкоштовне навчання;
- правом на перевезення членів своєї родини до Польської Республіки.
Процедура видачі Карти Поляка
Ексклюзивним правом на прийняття документів на Карту Поляка володіють польські консули за місцем проживання громадянина. Консульський відділ Посольства Польської Республіки у містах Києві, Вінниці, Львові, Одесі, Харкові та інших приймають документи від зацікавлених осіб. Перед записом на співбесіду необхідно ретельно підготувати необхідні документи та покращити свій рівень знання польської мови.
Бюро освіти та праці «WЕЕ» НЕ надає допомоги при записі на співбесіду. Зацікавлені особи повинні самостійно зареєструватись на сайті https://secure.e-konsulat.gov.pl та визначити дату іспитів.
Також офіційний сайт Консульства Польщі в Україні містить детальну інформацію про вільні години запису на співбесіду для отримання Карти Поляка.
Готуючи пакет документів до консульства, слід обов’язково мати фотографії 3,5*4,5 см. Фотографія має бути виконана на білому фоні, без головного убору та темних окулярів.
Зверніть увагу, що сплачувати консульський збір не потрібно, Карта Поляка видається безкоштовно, а термін її дії складає 10 років. За 3 місяці до закінчення строку дії Карти необхідно знову подати заяву про подовження цього посвідчення ще на 10 років.
При наявності особливих обставин консули виказують відмову у видачі Карти Поляка. Найчастіші причини відмови наступні:
- Інформація, надана у документах, не відповідає дійсності;
- Були представлені підроблені документи;
- Іспит складено на дуже низькому рівні.
Як отримати Карту побиту та що означає цей Документ?
Одним з документів, який надає право проживати не території Польщі – є Карта побиту. Така карта містить інформацію про іноземну особу та дозволяє вільно пересуватись по країнах Європейського Союзу.
Карта побиту виглядає як звичайний біометричний паспорт громадян, які проживають у країнах Європейського Союзу. Карта побиту містить наступну інформацію:
- Адреса прописки у Польщі;
- Особисті дані – ріст, колір волосся, очей;
- Інформація про батьків;
- Номер
Для отримання ВНЖ або ПМЖ у Польщі існують декілька підстав:
- Офіційне працевлаштування;
- Навчання у ВНЗ Польщі;
- Наявність підтверджених польських коренів.
Деякі зміні у польському законодавстві відтепер дозволяють українським громадянам отримати вид на проживання у Польщі навіть без офіційної роботи та навчання в польському університеті. Для цього потрібно мати свідоцтва або інші документи, що підтверджують факт споріднення з польським народом.
Як отримати ПМЖ у Польщі, маючи офіційно доведені польські коріння:
1 – наявність оригіналу документу, який підтверджує польську національність (свідоцтво про народження, про хрещення, військовий квиток, свідоцтво про одруження, документи про польську національність батьків або дідуся/бабусі);
2 – володіння польською мовою на належному розмовному рівні. Таких знань буде достатньо для проходження співбесіди польською мовою;
3 – викласти під час проходження іспиту свої знання з історії, географії, культури Польщі.
У дійсності немає нічого складного при проходженні співбесіди та іспитів у консульстві. А якщо вдало підготуватись та освіжити свої шкільні знання, проходження іспиту навіть не буде дуже нервовим. Головне, добре розуміти польську мову та вимову консулів.
Скільки часу потрібно щоб замовити та виготовити Карту побиту?
Польське законодавство надає чіткі терміни отримання Карти побиту, середній строк складає 45 робочих днів. Але приготуйтесь очікувати трохи довше, бо польські чиновники не завжди вкладаються у відведені строки. Додатково додайте від 7 до 14 робочих днів для виготовлення самої пластикової основи.
Навіть якщо ваша віза перебігає до кінця, ви і в останній день візи маєте право подати заявку на отримання Карти побиту Польщі. У цьому разі до вашого паспорту буде поставлений спеціальний штамп, який підтверджує той факт, що ви ініціювали розгляд питання щодо надання вам статусу ВНЖ. Цей штамп також надає право легально перебувати на території Польщі та працювати. Але поки діє штамп особам не рекомендується виїжджати за кордон Польщі, бо це може негативно вплинути на розгляд питання про видачу Карти побиту.
Яка вартість оформлення постійного місця проживання у Польщі?
При підготовці документів потрібно буде скористатись наступними послугами:
- переклад документів на польську мову присяжним перекладачем;
- послуги юристів при заповненні заявки, анкети та інших паперів;
- підготовчі курси для вдалого проходження співбесіди та складання іспитів;
- оплата послуг перекладача при проходженні співбесіди;
- оренда житла на строк перебування у Польщі.
За нашими даними середня вартість усіх означених послуг складає близько 550 €.