fbpx

Пам’ятна дошка ФРАНЦА БРЖЕЗИЦЬКОГО

30 листопада цього року Громадська організація «Студентський Польський Клуб» та Колектив Міжнародного Бюро Праці «JUS-Service» організували урочистості на честь доброї пам’яті мешканця Житомирщини, поляка, в’язня концтабору та радянських таборів Франца Бржезицького.

Церемонії передувало покладання квітів разом із родиною Бжезіцьких на могилу пана Францишека та його дружини на муніципальному кладовищі у Житомирі.

У наступній частині наших свят було відкрито та освячено меморіальну дошку на будівлі, де жив пан Францишек, за адресою вул. Нового Бульвар, 7. Щоб вшанувати пам’ять пана Францишека, великого поляка з Житомира, віддати йому належну шану, біля меморіальної дошки зібралося багато людей: Генеральний Консул Республіки Польща Даміан Чарчинський, заступник аташе полковника оборони Агнешка Мальчевська з лейтенантом Бартошем Вятржиком, директором Інституту Національної Пам’яті Марцін Кшиштофік, представники Асоціації Солдатів Війська Польського на чолі з її головою Артуром Кондратом, сім’єю Бжезіцьких, головами польських організацій з Житомира та області, ветеранами польської армії на Житомирщині, представниками периферійних ветеранських організацій, жителями міста та будівлі (де мешкав Францишек), друзі, працівники архіву, туристи, духовенство, засоби масової інформації. Пам’ять пана Франциска також вшанували представники місцевої та регіональної влади.

“Хоча ми і відсутні, у цей важливий день ми з вами в думках і серці. Важливо, бо ви вшановуєте пам’ять чудового, хороброго поляка. Дуже дякую за цю ініціативу. Францишек Бжезицький – не лише колишній в’язень німецького концтабору у Майданеку, але й давній друг нашого закладу” – саме такі слова ми розпочали на церемонії за дошкою, читаючи лист, отриманий з Національного музею в Майданеку, підписаний директором Томашем Кранцем.

Генеральний Консул Республіки Польща Даміан Чарчинський та заступник Житомирського міського Голови Ольга Пашко відкрили меморіальну дошку, що вшановує Франца Бржезицького. Освячена дошка була Священиком Вальдемаром Павелець.

Наступна частина суботньої церемонії відбулася в «Арт-центрі Гнатюк» – це був «Вечір пам’яті пана Франца Бржезицького».

Розпочала його Лауреат 1-го Міжнародного фестивалю пам’ятних пісень «Боротьба за незалежність» Вероніка Здзяборська, що 3 роки поспіль організовується Асоціацією волонтерів Польської Армії, співаючи улюблену пісню Францишека – «Червоні маки на Монте-Кассіно». Далі був перегляд фільму про пана Франца, люди згадували історію його життя, про його трагічні роки та розповідали про свої спогади від спілкування із ним.

«Ваша ініціатива напевно нагадає українському суспільству та самому Житомиру постать Франца Бржезицького. Це дозволить віддати належну данину цій надзвичайно сміливій людині, польському патріоту. Він постійно працював на польську громаду в Україні, тим більше, що він був позбавлений батьків більшовицькою владою та зазнав жорстокості німецького окупанта та радянського режиму, він не вирішив жити в еміграції, хоча мав таку можливість. Він залишався відкритим для людей до кінця. Такі погляди гідні поваги та вшанування пам’яті місця їхньої діяльності для майбутніх поколінь» – ми читаємо в листі Голови Комітету з питань еміграції та комунікацій з поляками за кордоном Казимира Міхала Уяздовського.

“Відкриваючи цю дошку на честь великої людини та поляка, ви доказуєте, що і сьогодні ви хочете пам’ятати Франца Бржезицького та його вчинки, сповідувати ті цінності, за які він пішов через життя, не боячись страждати, табори та смерть та передавати їх далі їхнім дітям та онукам – полякам, що живуть на Житомирщині, по всій Україні та Польщі” – ми також читали такі важливі та цінні слова в листі, яке ми отримали з нагоди запланованих урочистостей, Анджей Паяк, Сенатор Республіки Польща, Член Комітету Сенату з питань еміграції та комунікацій поляків за кордоном.

Були запрошені люди, які в різні роки співпрацювали з паном Францишеком, підтримували сімейні контакти, підтримували його, серед інших: Даміан Чарчинський (Генеральний Консул Республіки Польща); Георгій Мокрицький (краєзнавець, колишній друг пана Францишека); Мірослава Старовєрова (голова Союзу польських вчителів у Житомирі); Полковник Зигмунт Венгловський (ветеран, голова Асоціації Ветеранів Польської Армії в Житомирській області); Євгеній Тіміряєв (колишній друг родини Бжезіцьких); Ярослава Павлюк (відомий поет, перекладач, польський педагог, голова Любарської філії Асоціації поляків на Житомирщині “Polonia”); Ян Бочковський (керівник відомої групи “Poleskie Sokoły”); Міколай Гришко (колишній друг родини Бжезіцьких) та багато інших хороших людей.

Все було дуже зворушливо – дякуємо усім, хто залишився небайдужим!