Освіта в Європі – це поєднання високих академічних стандартів, вікових традицій і незмінної якості. Саме в європейських університетах були закладені основи вищої освіти, які згодом перейняли вузи України. Варто зазначити, що освіта в Європі не завжди коштує величезних грошей: існує безліч програм і напрямків, цілком доступних для абітурієнтів з середнім достатком. Сьогодні в окремих університетах Польщі, Чехії, Франції, Німеччині частка іноземних студентів становить суттєвий відсоток, а кількість українських абітурієнтів з кожним роком зростає.
Вимоги до абітурієнтів
Вступаючи до вищих навчальних закладів Польщі, українські абітурієнти мають право подавати документи одразу після закінчення школи. На відміну від інших країн Європейського Союзу, які вимагають проходження підготовчих мовних курсів, польські університети приймають і своїх, і іноземних абітурієнтів на рівних умовах. До державного вузу треба буде скласти певні іспити, умовою зарахування до приватного університету Польщі є лише успішне проходження співбесіди. Зрозуміло, що також треба пред’явити особливий пакет документів, серед яких атестат про повну загальну середню освіту з балами вище середнього рівня.
Популярні програми для іноземних абітурієнтів
Освіта у Польщі має багато спільного з українською системою навчання. Наприклад, це стосується термінів навчання – 4 роки для отримання диплому бакалавра, та додатково 1-2 роки для отримання ступня магістра. Далі можливо продовжити навчання у аспірантурі та отримати вчене звання. Але є і декілька відмінностей.
Навчальні плани польських вузів складені таким чином, щоб студенти основний час приділяли вивченню лише профільних предметів. Дисциплінам, що не пов’язані з спеціальністю, приділяється мінімум часу. Також дуже популярними є англомовні програми, які пропонують вивчення декількох дисциплін на англійській мові. В Україні поки що досить мало таких навчальних програм.
Розглянемо основні навчальні програми детальніше:
- Підготовче відділення (від 2-х до 12-ти місяців) – для іноземних студентів, які не володіють польською мовою. Такі підготовчі програми організовані не в усіх вузах, тому про їх наявність слід дізнаватись заздалегідь;
- Ступінь бакалавра (3-4 роки) – усі університети Польщі мають навчальні програми, розраховані на отримання ступня бакалавра;
- Магістратура (1-2,5 роки) – переважна більшість університетів пропонують отримати ступінь магістра за існуючими спеціальностями. Для вступу треба мати диплом про закінчення бакалаврату будь-якої європейської країни відповідної спеціальності. По закінченню навчання студенти отримають диплом майстра або магістра за обраною спеціальністю;
- Докторантура (від 2-х до 4-х років) – для магістрів, які мають намір продовжити навчання та отримати науковий ступінь доктора наук. Диплом про наявність вченого ступня отримується після вдалого захисту свого дисертаційного дослідження;
- МВА (1-1,5 роки) – найвідоміша і популярна в наші дні програма в сфері навчання управлінню бізнесом, у тому числі і міжнародним. При умові вдалого складання випускних іспитів, слухачі отримують сертифікований диплом «Майстра ділового адміністрування».
Як вступити до вищих навчальних закладів Польщі українським абітурієнтам?
При вступі до польських університетів не має значення вік учня, а також, чи володіє він польською мовою. Також вузи не потребують складання вступних іспитів, та не враховують бали, отримані учнями при складанні ЗНО.
Маючи намір отримати вищу освіту за кордоном, українським абітурієнтам потрібно заздалегідь підготувати необхідний пакет документів, а саме:
- При вступі на 1 курс – атестат про повну середню освіту, середній бал якого не нижче 8-9 балів (для державних вузів);
- Диплом бакалавра для вступу до магістратури з середнім балом не нижче 4 (для державних вузів);
- При переводі з українського вузу до польського потрібно мати навчальну картку студента;
- Якщо український абітурієнт збирається навчатись польською або англійською мовами, він повинен представити сертифікат про успішне складання іспиту з іноземної мови на рівні В1 або В2 (також враховуються сертифікати TOEFL, IELTS- 6.0, LCCI – II, TOEIC- 730-855).
Якщо абітурієнт не має зазначених сертифікатів, йому буде надана можливість скласти мовний тест безпосередньо при вузі.
Існуючи правила вступу до польських вузів
Вступна компанія у деяких вузах Польщі починається уже в травні, тому подавати заявки можливо ще навчаючись у 11 класі. Перед проходженням співбесіди або тестування, абітурієнт повинен встигнути оформити студентську візу. У своїй більшості іноземні студенти вступають до вузів на контрактній основі, але деякі державні ВНЗ пропонують бюджетні спеціальності. Наявність польських коренів – можливість отримати 30% знижку при укладенні контракту на навчання.
Правила прийому до вузу:
- Якщо абітурієнт буде навчатись польською мовою – необхідно продемонструвати добре володіння мовою та підтвердити свій рівень певним сертифікатом;
- Заяви приймаються з травня по липень. Але якщо у вузі залишаться вільні місця, приймання заявок подовжиться до вересня;
- Деякі університети вимагають скласти додаткові тести – творчі, медичні, мовні.
Сайт кожного вузу розміщує детальні умови вступу та вказує на існуючи особливості прийому іноземних студентів.
Основними документами, які надають право для вступу до ВНЗ Польщі, є наступні:
- Атестат про повну загальну середню освіту,
- Диплом бакалавра,
- Диплом спеціаліста,
- Диплом інженера,
- Диплом магістра,
- Учнівська карта для студентів українських ВНЗ, які мають намір перейти до будь-якого університету Польщі.
Мінімальний пакет документів, які потрібно підготувати перед вступом до ВНЗ Польщі:
- Атестат про повну середню освіту з додатком;
- Для вступу до магістратури – диплом бакалавра з додатком;
- Медична довідка за формою 086-У, отримана не раніше ніж за 3 місяці від дати вступу;
- Свідоцтво про народження та копії;
- Паспорт та його копії;
- Закордонний паспорт та копії;
- Копії паспортів батька та матері (для неповнолітніх абітурієнтів);
- 4 фото розміром 3,5*4,5 см. Важливо, щоб на фото можливо було добре розглянути лівий напівпрофіль та ліве вухо, неприкрите волоссям. Різні вузи можуть пред’являти різні вимоги до фото, тому потрібно детальніше дізнаватись окремо.
До зазначених документів надаються присяжний переклад та апостиль або легалізація.
Зверніть увагу, що різні вузи починають навчання з вересня або жовтня. Прийом документів починається з червня-липня. Також деякі університети проводять зимовий набір слухачів. У цьому разі вступна компанія розпочинається з 10 жовтня, а початок навчання – з 1 березня.
Вартість навчання у Польщі
Вартість навчання залежить, насамперед, від рейтингу вузу, а також від обраної освітньої програми. Також має значення, на якій мові абітурієнт буде навчатись. Середня вартість отримання вищої освіти у Польщі наступна:
- в державних вузах – від 1000 євро/рік на польській мові, від 2000 євро/рік на англійській мові;
- в приватних вузах – від 600 євро/рік на польській мові, від 1000 євро/рік на англійській мові.
Безкоштовно отримати вищу освіту у польських університетах мають право студенті з картою поляка (тобто доведена наявність родичів-поляків), а також випускники середніх шкіл при навчанні у технікумах та коледжах.
Усі бажаючі можуть пройти конкурсні іспити при вступі до певних ВНЗ, та при успішному проходженні отримати право на безкоштовне навчання.
Знижку у 30 % можуть отримати абітурієнти, які не мають Карту поляка, але можуть підтвердити своє польське походження.
Виїзд за кордон для навчання
Європейське Бюро Освіти та Праці «WORK EXPRESS EUROPE» знаходить найбільш привабливі програми навчання для українських абітурієнтів та допомагає вступити до кращих університетів Польщі. WEE Ukraine діє на основі Договору про участь у Програмі, за якою у 30-ти денний строк абітурієнт отримує офіційну відповідь від ВНЗ Польщі про зарахування до вузу. Далі ми врегулюємо питання, пов’язані з отриманням студентської візи, а також пошук житла на період навчання за кордоном.
Перед початком навчального року студент виїжджає до Польщі, де в нього вже заброньований гуртожиток або квартира. Поїздка студентів перший раз до Польщі здійснюється разом з представником компанії «WORK EXPRESS EUROPE», а також за бажанням з батьками. Менеджер «WЕЕ Ukraine» проводить ознайомчу екскурсії містом, яка включає візит до магазинів, аптек, лікарень, кафе, банків.
У перший день відвідування вузу представник «WЕЕ Ukraine» також супроводжує студентів, допомагає оформити всі формальності на місці, отримати необхідні студентські документі, дізнатись про розклад занять.
Ми пропонуємо найбільш приємну та пізнавальну Програму, ретельно виконуємо усі вимоги українського та польського законодавства задля того, щоб українські абітурієнти добре почували себе за кордоном та швидше адаптувалися на новому місці.