Навчання у вищих навчальних закладах Польщі
Освіта у вищих навчальних закладах Польщі – особливості та переваги
Університети Польщі у своїй більшості здійснюють навчання студентів за програмами, що є звичними для українських студентів. Але також у системі освіти польської держави є і особливі від’ємності, які суттєво відрізняються від вітчизняної системи освіти.
Перш за все, у Польщі на відміну від України, проводиться 2 вступні компанії – улітку та восени. Якщо абітурієнт не встиг подати заявку на вступ до вузу або за об’єктивними причинами не приступив до навчання вчасно з 1 жовтня, щоб не втрачати цілий рік навчання, він може подати документи до вступної комісії восени та навчатись за прискореною програмою. Таке правило більш стосується приватних університетів. До деяких вузів можна потрапити протягом цілого року без обмежень, при умові подати необхідний пакет документів та сплатити за навчання.
Державні ВНЗ Польщі мають більш строгий графік прийому документів від абітурієнтів. Найбільш престижні та популярні вузи можуть обмежувати строк роботи приймальної комісії до 1 місяця, і вступна компанії закінчується 30 травня. У такому разі, якщо абітурієнти ще не мають на руках оригінал атестату, вони мають право подавати копії.
Форми навчання у ВНЗ Польщі
Так само, як і в українських навчальних закладах, у ВНЗ Польщі студенти мають право обирати форму, за якою вони будуть навчатись:
І – денна форма навчання. Заняття проходять упродовж тижня, кожного дня у студентів не менш 1-2 пар за спеціальністю;
ІІ – вечірня форма. Слухачі навчаються після 16.00, як правило, це студенти, які вдень працюють або навчаються в інших закладах;
ІІІ – заочна форма. Лекційні заняття проходять по суботах та неділям 2-3 рази на місяць. Студентам пропонується на вибір 1-2 пари за обраною спеціальністю.
Яку форму навчання обрати студенти вирішують самостійно. Деякі слухачі змінюють упродовж навчання денну форму на вечірню або на заочну, або навпаки.
Скільки коштує навчання у ВНЗ Польщі?
Взагалі, вартість навчання у польських вищих навчальних закладах є припустимою для українських абітурієнтів. Зрозуміло, що вартість контракту залежить від рейтингу вузу та обраної спеціальності. На відміну від вітчизняних університетів, у Польщі більш дорогим вважається навчання саме у державних вузах, а не в приватних, як в Україні.
Середня вартість за рік навчання складає:
у приватних ВНЗ – від 700 євро/рік;
у державних ВНЗ – від 1000 євро/рік.
Більшість вузів також пропонують безкоштовне навчання, але лише при наявності наступних умов:
- Потрібно мати карту поляка, тобто документально доведені факти споріднення з поляками;
- Потрібно успішно скласти тестові завдання на конкурсній основі при вступі до державних університетів.
Деякі ВНЗ Польщі здійснюють навчання українських студентів за особливими Програмами, на основі яких абітурієнти отримують знижку у 50 % від вартості контракту. Серед університетів, які підтримують цю Програму, наступні: Лодзький університет, Краковський педагогічний університет, Люблінський університет імені Марії Склодовської-Кюрі, Люблінський політехнічний університет.
Вартість послуг компанії, яка допомагає влаштуватись на навчання до польських університетів, складає одноразово 250 євро.
Строк навчання за різними освітніми ступенями
Тривалість навчання в університетах Польщі трохи відрізняється від звичних термінів навчання в України. Строк навчання залежить від обраного освітнього рівня, а саме:
ü Бакалавр для гуманітарних факультетів – 3 роки (6 семестрів);
ü Бакалавр для технічних факультетів – 3,5-4 роки (7-8 семестрів);
ü Магістратура – 1,5-2 роки (3-4 семестри);
ü Післядипломна освіта – 1-1,5 роки (1-2 семестри).
Як вступити до ВНЗ Польщі безкоштовно?
Кожен український абітурієнт, який має намір вступити до університету Польщі, повинен скористатись можливістю потрапити у ряди польських студентів безкоштовно. І законодавство Польщі та їх система освіти надають таку змогу.
Один з таких способів – вступ на бюджет на конкурсній основі. Для цього потрібно вчасно подати необхідні документи, зареєструватись та скласти тести. Брати участь у складанні конкурсних тестів мають право випускники 11-го класу та студенти українських університетів. Тестові завдання назвати простими буде некоректно, але, як свідчить практика, багато українських абітурієнтів при певному рівні підготовки успішно складають всі тести та потрапляють до ВНЗ на бюджет!
Додатково допомогти потрапити на бюджетні факультети можуть наступні факти:
- Атестат та бали ЗНО вище середнього рівня. Наприклад, середній бал атестату не може бути нижчим 10 балів;
- Знання польської мови щонайменш на середньому рівні, але не менше рівня В2.
Перевірити свої знання польської мови та отримати бали можливо у тому ж вузі, до якого студент планує потрапити на навчання. Для цього абітурієнти складають тестові завдання, що складаються з 3-х рівнів:
- аудіювання,
- письмові граматичні завдання,
- усна співбесіда з викладачами.
Ті абітурієнти, які мають сертифікат про володіння польською мовою на рівні не менше В1, виданий Польською державною комісією, будуть звільнені від додаткового проходження тестів з польської мови.
Найбільш поширеними іспитами у ВНЗ Польщі є наступні:
- для технічних факультетів – математика, фізика або хімія на вибір;
- для гуманітарних спеціальностей – історія та географія.
Абітурієнти повинні встигнути подати заявку та документи до обраного університету у строк з 10 березня до 5 червня. Приблизно у третій декаді червня розпочинаються вступні компанії, тому абітурієнтам потрібно з’явитись до вузів та скласти тести. Кожен іспит триває близько 2-х годин, до складу тесту входять не менше 6 завдань.
Треба розуміти, що вимоги до вступу відрізняються у кожному ВНЗ, тому необхідно детально уточнювати особливості приймання документів та види іспитів.
Вища освіта у Польщі – які реальні переваги?
Чи дійсно варто їхати на навчання за кордон? Які переваги існують для тих студентів, які отримали дипломи про вищу освіту саме в польських університетах? Розглянемо реальні переваги детальніше:
1) Вартість навчання майже не відрізняється від суми контрактів у престижних українських вузах, а іноді є нижчою;
2) Якість навчання оцінюється на досить високому рівні;
3) Польська система освіти інтегрована на європейську, тобто спеціалісти отримують ті знання, які є перспективними на ринку праці;
4) Дипломи ВНЗ Польщі є дійсними в усіх країнах Європейського Союзу, в Україні та Росії;
5) По закінченню університету студент володіє англійською та 3-4 європейськими мовами;
6) Можливість працевлаштування за кордоном.
Європейське бюро освіти та праці «WORK EXPRESS EUROPE» пропонує для українських абітурієнтів Програму вступу до польських ВНЗ, яка містить у собі:
- Можливість вступу до вузу без знання польської мови;
- Пошук університетів з найбільш прийнятними цінами на контракт;
- Великий вибір ВНЗ та спеціальностей;
- Отримання диплому про вищу освіту, який є дійсним в усіх країнах Європейського Союзу;
- Супровід та допомога з улаштуванням та документами протягом першого курсу;
- Реальна допомога з працевлаштуванням.
Європейське бюро освіти та праці WEE Ukraine діє на основі Договору про участь у Програмі та допомагає абітурієнтам починаючи з отримання студентської візи і до працевлаштування після закінчення вузу.