На роботу до Польщі по-новому
Да даними http://www.expres.ua, Сейм Польщі проголосував безпрецедентні зміни до pакону “Про працевлаштування”. Його ухвалив днями Сенат, тож він таки набере чинності з 1 січня 2018 року. Передбачається, що нововведення полегшать працевлаштування українців у Польщі. Про зміни, яких чекають у новому році, розповідає Віталій Махінько, лідер незалежної профспілки “Трудова солідарність” у Польщі.
– Нагадаймо, як можуть працевлаштуватися українці в Польщі на сьогодні?
– Найбільш поширений спосіб – це коли громадянин України приїжджає до Польщі з візою та запрошенням (oswiadczenia, т. зв. освядчення), з ним підписують цивільно-правовий договір (т. зв. угода злецення). При цьому українець, працюючи за таким договором, не є працівником підприємства, і на нього не поширюється польське и трудове законодавство. Так оформлено близько 90 – 95% українських громадян з тих, хто працює легально. Але так можна працювати не більше як 180 днів на рік.
Тому, якщо працівник та працедавець підходять один одного, за якийсь час працівникові виробляють річний дозвіл на роботу (по-простому кажуть “річне запрошення”, “дозволенє воєвудске”), або подають документи на тимчасовий дозвіл на проживання (тимчасова “карта побиту”).
– Які зміни передбачено в закон, який ухвалив Сейм?
– Прийняті поправки стосуються нового дозволу на сезонну роботу і покликані полегшити подання заяв тим працедавцям, які хочуть взяти на роботу іноземців. Передусім це стосується фермерів, зокрема садівників. Тобто, крім дозволів на роботу, які видає воєвода на час до трьох років, буде ще один документ – дозвіл на сезонну роботу, який видаватиме староста на вісім місяців протягом року.
Оформлення документа буде простішим, ніж оформлення звичайного дозволу на працю. Пропоновані зміни, дозволять швидше доручити роботу іноземцеві – відразу в день передачі в PUP (повітові управління праці) документів після прибуття працівника до Польщі. Навіть у святкові дні або вихідні в роботі відповідного управління.
Отож до кінця 2017 працевлаштування іноземців буде на колишніх умовах. Крім того, до кінця 2018 року діятиме так званий перехідний період. Іноземці зможуть працювати на підставі заяви (oswiadczenia), зареєстрованої в управлінні праці до кінця 2017 року.
– Які ще зміни передбачено? Кажуть, що буде впорядковано практику видачі “освядчень”? Що це означає?
– На сьогодні назбиралося багато запитань до видачі піврічних запрошень на роботу (“освядчень”). Причина в тому, що більшість їх використовують не за призначенням, а саме – для відкриття візи. Українці організували такий собі бізнес на торгівлі цими запрошеннями, які, до речі, поки що видають безплатно. Ба більше, є багато випадків підробляння таких запрошень.
Новації передбачають, що за реєстрацію “освядчень” працедавець має заплатити близько 30 злотих. Запрошення вписуватимуть до спеціального реєстру, адміністрація прискіпливіше вивчатиме, чи не реєструє їх фіктивна або непорядна фірма. Також працедавці будуть зобов’язані інформувати владу, чи іноземець, на якого було виписане “освядчення”, розпочав роботу. У разі зміни даних працедавця (назви, форми юридичної особи) дозвіл на працю не треба буде змінювати.
– Які плюси та мінуси таких змін для наших заробітчан?
– Я бачу поки що тільки плюси. Одна із великих невигод дотепер – коли працівник приїжджає до нового працедавця, і той повинен оформити нове “освядчення”. Часто працівник доводиться чекати тиждень, бо без цього документа не можна працювати. Коли нововведення набудуть чинності, працівник зможе розпочати роботу відразу.
– Чому Польща спрощує доступ до свого ринку праці?
– Починаючи з 2014 року, спостерігаємо динамічне зростання інтересу українців до роботи в Польщі. Багато поляків виїхало до країн Західної Європи, у зв’язку з чим там збільшується дефіцит робочої сили, і це тепер дуже помітно. За декілька років польські працедавці оцінили всі вигоди від залучення українських працівників, тому починають спрощувати собі процедуру працевлаштування українців. Вважаю, що найближчим часом у Європі розгорнеться справжня конкуренція за наших працівників, і Польща програє цю конкуренцію іншим країнам.
– Скільки наших громадян працює в Польщі та які там заробітки нині?
– За найскромнішими підрахунками, у Польщі трудиться 1 млн заробітчан з України. Але точні цифри надати важко, бо з польськими візами наші громадяни їдуть працювати далі, углиб Європи. Щодо заробітків, то вони трохи зросли в порівнянні з минулим роком. Якщо у 2016 році наші люди погоджувалися працювати за 1600 – 1800 злотих, то тепер мінімальна зарплата – 2000 злотих (500 доларів). Власне, заробітки зросли через дефіцит працівників, яких не вистачає в усіх сферах. Ця проблему з роками відчуватимуть ще гостріше. Думаю, Польща не обійдеться без заробітчан із Середньої Азії. А українці їхатимуть далі на Захід.
Леся ЯСИНЧУК, Експрес