fbpx

Експорт Польщі до України поставив рекорд

За даними http://www.polradio.pl/, «Польські фірми використали економічне відродження нашого сусіда. Ми знаходимось дуже близько до цього ринку, а наші підприємці досить добре знають його потреби»

Курси валют у Національному банку Польщі:

1 USD – 3,52 PLN

1 EUR – 4,19 PLN

1 UAH – 0,12 PLN

З даних Головного статистичного управління випливає, що протягом перших трьох кварталів поточного року польські підприємці продали в Україні товарів на суму 13,4 млрд злотих, тобто близько 3,8 млрд американських доларів. Це на 32% більше, ніж торік. І в результаті було побито рекорд 2013 року, коли польський експорт до України складав 13,3 млрд злотих.

Польща надолужила втрати, яких у торгівлі з Україною вона зазнала протягом 2014-2015 років. Тоді унаслідок економічної кризи ВВП східного сусіда Польщі впав на 6,6% у 2014 році та аж на 9,8% в 2015. Ці проблеми були, однак, тимчасовими, і якщо за минулий рік українська економіка зросла на понад 2%, то цьогоріч вона розвивається у не меншому темпі.

«Польські фірми використали економічне відродження нашого сусіда. Ми знаходимось дуже близько до цього ринку, а наші підприємці досить добре знають його потреби», – розповідає Яцек Пєхота, президент Польсько-української економічної палати. «Відбулася також стабілізація українського банківського сектора та курсу гривні, що сприяє нашому експортові», – додає Славомір Матушак з Центру східних досліджень у Варшаві. За його словами, швидкому зростанню експорту до України сприяло також набуття минулого року чинності договору про поглиблену і комплексну зону вільної торгівлі України з ЄС (DCFTA), завдяки якому було ліквідовано чимало бар’єрів на шляху взаємного товарообігу.

Рекордну у Польщі генерацію електроенергії на вітряних електростанціях зафіксовано в суботу, 23 грудня. Вітряки використовували у цей день 90% своїх можливостей, побивши таким чином свій попередній рекорд, поставлений наприкінці жовтня. За настільки сильного вітру і зменшення у святковий період споживання електроенергії було покрито 40% потреб усієї Польщі.

Понеділкового ранку, 25 грудня, споживачі потребували лише 12,5 ГВт. У результаті, якби не експорт електроенергії, постачання струму з теплоелектростанцій впало би до занадто низького рівня, що могло б загрозити їх безпечному функціонуванню.

У ІІІ кварталі цього року іноземці купили у Польщі товари і послуги на суму 11,7 млрд злотих, тобто понад 3,2 млрд американських доларів, – повідомляє Головне статистичне управління.

У порівнянні з попереднім роком зафіксовано зростання на рівні 7,7%. Натомість витрати мешканців Польщі за кордоном склали 6,8 млрд злотих, тобто понад 1,9 млрд доларів. Це на 6,5% більше, ніж торік. У порівнянні з попереднім кварталом, витрати іноземців і поляків також зросли.

Протягом наступного року польська економіка розвиватиметься у приблизно тому ж збалансованому напрямку, що й дотепер, якщо не з’являться якісь зовнішні непередбачувані фактори, як, наприклад, загострення котрогось зі світових конфліктів, – зауважив професор Анджей Козьмінський, президент Академії Лєона Козьмінського у Варшаві. «Окрім того, важко собі уявити, що ми могли б зберегти настільки високий темп зростання ВВП, який у ІІІ кварталі цього року склав 4,9%. Можна, отже, очікувати легкого відхилення вниз», – додав він.

NBP/DGP/Rzeczpospolita/А.М.