fbpx

Екс-президенти закликали до польсько-українського примирення

За даними http://www.polradio.pl, колишні президенти Польщі та України у спільному зверненні закликають захистити процес примирення між польським та українським народами

Захистити процес польсько-українського примирення закликали колишні президенти Польщі – Броніслав Коморовський та Алєксандер Кваснєвський. Відкритий лист у цій справі підписали також колишні президенти України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко. Президентський лист представлено ЗМІ при нагоді понеділкової конференції Фонду Алєксандера Кваснєвського «Amicus Europae» та Інституту Броніслава Коморовського у Варшаві.

Автори листа наголошують, що доробок польсько-українського примирення є «великим досягненням вільної Польщі та вільної Україна», до якого спричинилися всі президенти та владні команди у Варшаві і Києві, а також суспільства обох країн.

У документі мовиться, що польсько-українське примирення та співпраця «належить до життєво важливого інтересу обох народів, має вагоме значення для майбутнього всього регіону Центрально-Східної Європи», а також є «стратегічно важливим для безпеки східного флангу НАТО і ЄС, що стикаються з викликом російської агресії проти України».

«Тому ми з великим занепокоєнням стежимо за явищами, що трапилися останнім часом, які загрожують примиренню та співпраці», – зазначено в листі. Як уточнено, колишніх президентів турбує передусім «зростання суперечок та негативних емоцій навколо болючого досвіду в історії взаємних відносин».

Як переконують автори документа, важке минуле «повинно заохочувати сучасних поляків та українців продовжувати зусилля задля примирення і співпраці з думкою про краще майбутнє наших народів і держав». «Ми не можемо бути заручниками історії. Ми мусимо вчитися поважати іншу історичну вразливість і шукати в минулому передусім те, що нас об’єднує», – написали колишні президенти, і також закликали проявляти повагу могилам жертв давніх польсько-українських конфліктів та «терпляче вести діалог і спротивлятися націоналістичним позиціям та екстремістській поведінці».

Свій заклик екс-президенти Польщі та України адресують «державній владі та суспільствам, особливо активним у процесі примирення Церквам, самоврядуванням, неурядовим організаціям, ЗМІ, середовищам вишів – всім прихильникам примирення, зближення та дружби» між поляками та українцями.

IAR,PAP/Н.Б.