fbpx

«Добрий старт» – програма для учнів у Польщі

За даними http://www.polradio.pl, 300 злотих на рік, тобто приблизно 80 доларів, стільки отримає сім’я на кожну дитину, яка навчається в школі

Польський уряд приготував програму «Добрий старт» для учнів у Польщі. У рамках цієї програми сім’ї отримають допомогу 300 злотих на рік на кожного школяра. Про програму розповість гостя ефіру – міністр сім’ї, праці і соціальної політики Ельжбєта Рафальська. Отже, згідно з програмою, 300 злотих на рік, тобто приблизно 80 доларів, стільки отримає сім’я на кожну дитину, яка навчається в школі. Скажіть, коли, і хто конкретно може скористатися цією програмою?

Е.Р.: Незабаром я про це розповім детальніше, проте, зараз я хочу сказати, що нині ми фактично стартуємо з інформаційною кампанією щодо програми «Добрий старт». Тобто міністри та віце-міністри у восьми воєводствах країни зустрічаються з кураторами, директорами шкіл та працівниками, які займатимуться виплатою цієї допомоги. А отже, хто може скористатися цією допомогою? Це одноразова допомога, її надаватиметься раз у рік на основі відповідної заяви. Важливо те, що треба буде подати документи, оскільки гроші не надаватимуться автоматично. Допомога направлена для дітей та молоді до 20-ти років, які продовжують навчання. У випадку, якщо особа, яка продовжує навчання є неповносправною, тоді таку допомогу може отримувати до 24-х років. Тобто, загально кажучи, програма «Добрий старт» адресована до всіх, хто вчиться. Враховуючи той факт, що дітей і молоді, яка матиме право скористатися цією фінансовою допомогою є в Польщі дуже багато, це 4 мільйони 400 тисяч осіб, а сімей, які подаватимуть заяви на цю допомогу є понад 3 мільйони 400 тисяч, нам дуже залежить, щоб батьки отримали інфрмацію якомога швидше, і щоб скористалися можливістю подання заяви за посередництвом веб-сторінки. Тут треба наголосити, що цей рік буде винятковим, бо в нас буде кумуляція подання заяв. Окрім «Доброго старту», прогарми, яку ми запускаємо вперше, будуть виплачуватися також інші фінансові допомоги.

Тобто, щоб впорядкувати сказане, всі, в кого є досвід, наприклад, з програмою Родина 500+, де заяви подаються за посередництвом веб-сайту, мають знати, що вже з 1 липня можна подавати також заяви на програму «Добрий старт».

Е.Р.: Справді так, хоч це нова річ, оскільки торік заяви на програму «Родина 500+» подавалися з 1 серпня, натомість тепер ми можемо подавати заяви в електронній версії вже з 1 липня. У традиційній, паперовій версії заяви можна подавати з 1 серпня. І ці заяви треба подавати у терміні до 30 листопада. Якщо запізнимося, допомоги не отримаємо.

Важливо те, що в програмі «Добрий старт» не визначено критерію щодо розміру доходу.

Е.Р.: Так, ми подаємо заяву, в якій немає ніяких вимог щодо критерію доходу, це заявка без критерію доходу, це інвестиція в едукацію польських дітей. Допомогою може скористатися кожна дитина, яка навчається у початковій школі, в гімназії, в ліцеї за винятком післяліцейних шкіл.

Опозиція, в основному, схвально висловлюється як про добре відому програму «Родина 500+», так і про програму «Добрий старт». В оцінці опозиції, це корисні програми. Проте у цих програмах, на погляд опозиції, треба однак враховувати критерій доходу, оскільки немає сенсу виділяти бюджетних коштів на підтримку тих, хто цієї підтримки не потребує. З грошей, які вдалося б зекономити, можна було б профінансувати якісь інші суспільні групи, які теж потребують фінансової підтримки. Такі аргументи можна почути доволі часто.

Е.Р.: Так, це не новий аргумент, проте, я раніше чула аргумент, що кожен спосіб підтримки запропонований у Польщі – соціального характеру. Що ми реалізували політику соціальної допомоги, а не сімейну політику, в якій ми підтримуємо всі родини. І лише тоді, коли не буде стигматизації, коли кожен вид допомоги встановлюється Центром соціальної допомоги, – це матиме універсальний, загальний характер. Я хочу наголосити, що в Польщі вже функціонує програма фінансової допомоги на освіту дітей, яку надається на основі критерію доходу. Проте, якщо ми хочемо, щоб ця фінансова допомога стала загальною, щоб її отримали усі польські діти, які навчаються, тоді виходимо саме з такою пропозицією, як зараз. На мій погляд – це складова частина сімейної політики. Програма «Добрий старт» – це частина закону про підтримку сім’ї, і вона універсальна та загальна. На наш погляд варто інвестувати в освіту наших дітей, в їх едукцію та розвиток.

Як ви оцінюєте понад 2 роки діяльності програми «Родина 500+», які її наслідки?

Е.Р.: Нині ми можемо говорити про факти. Наслідки цієї програми помітні і підтверджені даними Головного статистичного управління, які в 2016-му та 2017-му визнали зменшення рівня бідності та крайньої бідності серед багатодітних сімей, серед сімей з неповносправними дітьми тощо. Це конкретні дані за 2017 рік. Поліпшилися демографічні показники, де теж ми маємо позитивні зміни, а отже, це інвестиції в людський капітал, це зламна політика, адресована до всіх родин у Польщі.

Це офіційний голос міністр сім’ї, праці і соціальної політики Ельжбєти Рафальської. А зараз голос експертів. Як фахівці оцінюють програму «Добрий старт», а зокрема той факт, що немає ніяких вимог щодо критерію доходу, бо саме це викликає найбільше дискусій. Моніка Федорчук з Польської конфедерації приватних роботодавцівЛевіатан:

М.Ф.: Упевнено можна сказати: добре, що така допомога є, бо завдяки цим грошам, частина родин, без перешкод, зможе купити своїм дітям шкільне обладнання. Виникає запитання, чи ця програма має, і повинна, бути загальною і універсальною? За оцінками Міністерства, ця програма має зрівняти шанси. На мій погляд, якщо усі отримають 300 злотих, то насправді ці шанси не будуть рівними. Шанси найбідіших – зростуть, і це дуже добре, натомість, чи найбагатші родини призначать цю фінансову допомогу якраз на освітні потреби своїх дітей? Тут я не можу відповісти ствердно.

Натомість, на погляд Ґжеґожа Сікори з Форуму профспілок, програма «Добрий старт» – це добра програма, яка буде вагомим чинником підтримки польських сімей:

Ґ.С.: Ми як Форум профспілок не зголошуємо ніяких застережень щодо факту, що ця програма – універсальна і для всіх. У цьому питанні ми згодні з Міністерством, що немає сенсу розбудовувати адміністрацію, виділяти додаткові гроші на чиновників лише заради того, щоб перевіряти і вирішувати, котра з родин може отримати цю фінансову допомогу, а котра ні. Це додаткові кошти, додаткові витрати. Я сподіваюся, що ті, кому не є потрібні ці гроші, просто не будуть подавати заяву про отримання цієї допомоги.

Л.І.