fbpx

Чому бізнес оминає українську економіку?

За даними https://day.kyiv.ua корупція та недовіра до судової системи очолюють рейтинг перешкод для інвесторів ЄБА третій рік поспіль
Корупція та недовіра до судової системи вже третій рік поспіль очолюють рейтинг найголовніших перешкод для іноземних інвесторів. Про це свідчать результати традиційного опитування іноземних інвесторів про перепони й бар’єри, що заважають залученню капіталу в Україну, яке Dragon Capital, Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) та Центр економічної стратегії (ЦЕС) провели у серпні-вересні 2018 року.
Опитування проводилося серед тих, хто добре обізнаний з Україною: 92% опитаних інвесторів або інвестують в Україну зараз, або інвестували в минулому.
2018 року третьою за важливістю перешкодою інвестори назвали нестабільну фінансову систему та курс національної валюти. Також застережливими для інвестицій опитані назвали обтяжливе й мінливе законодавство, репресивні дії правоохоронних органів та обмеження на рух капіталу і валютні операції.
Нестабільність фінансової системи та курсу національної валюти (інвестори оцінили її на 5,9 бала із 10 можливих) піднялася 2018 року на дві сходинки. Це є наслідком тривалої невизначеності з перспективами подальшої співпраці з головним кредитором країни — Міжнародним валютним фондом і значними виплатами за зовнішніми боргами, які має здійснити Україна найближчим часом.
Разом з тим, військовий конфлікт з Росією (5,4 бала) дедалі менше хвилює інвесторів, адже протягом 2018 року спостерігалося згасання активних військових дій, а інформація про бойові втрати поступово знижувала свою присутність в інформаційному порядку денному.
Зараз, у передвиборчий рік, у рамках дослідження інвесторам було запропоновано визначити головні кроки майбутнього уряду, які позитивно й негативно вплинули б на їхнє рішення інвестувати в Україну.
Серед позитивних рішень найвищі позиції здобули рішучі кроки в боротьбі з корупцією, перезапуск судової системи та відчутний прогрес у відокремленні політики від бізнесу. Відповідно події, які матимуть найбільш негативний вплив на інвестиції, — це дефолт, атаки на незалежні антикорупційні інституції, відмова від демократичних цінностей і політичний тиск на НБУ.
«Всі успішні країни нашого регіону є лідерами із залучення прямих іноземних інвестицій. Для того щоб Україна також стала привабливою для інвесторів, потрібно забезпечити верховенство права і справедливість, суттєво скоротити корупцію в правоохоронних органах та судах. У вересні 2017 року керівництво країни на зустрічі з бізнес-асоціаціями обіцяло створити Національне бюро фінансових розслідувань. На жаль, цього не сталося, і навіть наші зауваження до законопроекту поки що не були — коментує генеральний директор Dragon Capital і президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш ФІАЛА.
«Ефективна боротьба з корупцією та якісна судова система — як маяк для бізнесу, щоб зрозуміти, що в країні є свобода підприємництва, вільний доступ до різних сегментів бізнесу, прозорість і захищеність. Варто також згадати розпочату реформу валютної лібералізації, яку потрібно довести до грамотного практичного впровадження. Цього також потребують і стратегічні інвестори. Адже зараз, на жаль, коштів Україні ніхто не дає. І місія МВФ, яка працює в країні, по суті, кредитор останньої інстанції. Тож нам потрібно бути націленими на реальні реформи в державі. І це саме те, що допоможе залучити інвестиції в країну», — наголосила виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.
«Як з рейтингу перешкод, так і зі сприйняття можливих кроків нової влади ми бачимо, що правовладдя, сильна демократія та руйнація корупційної системи є передумовами інвестицій та економічного зростання в Україні», — зазначив виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб ВИШЛІНСЬКИЙ.
Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»