Брифінг Посла Яна Пєкло
Запрошуємо ознайомитися з матеріалами, які стосуються співробітництва між Польщею і Україною у сферах економіки, торгівлі, транспорту, культури та технічної допомоги на користь розвитку:
Співробітництво у сфері технічної допомоги та молодіжного обміну
Починаючи з 2005 року, Україна є пріоритетним одержувачем польської технічної допомоги заради розвитку. В період 2005-2016 рр. сума офіційної польської технічної допомоги для України склала 137,6 млн. євро (бл. 585 млн. польських злотих). Відповідно до Багаторічної програми співробітництва з розвитку в період 2016-2020 рр., діяльність Польщі зосереджувалася останніми роками на підтримці ключових реформ і сфери громадської безпеки, розвитку підприємництва або допомоги особам, які постраждали від конфлікту на сході України. В рамках польської допомоги фінансуються також стипендії для студентів з України, які навчаються у Польщі. Українське студенцтво у Польщі – це понад 50% усіх іноземних студентів у вищих школах Польщі.
За приблизними даними, у 2017 році МЗС Республіки Польща призначило понад 25 млн. злотих на заходи, які проводяться заради України. Були продовжені проекти з підтримки процесу запровадження ключових реформ. У співпраці з іншими партнерами (Європейська Комісія, Німеччина, Швеція, Данія, Естонія) МЗС приєдналося до реалізації програми U-LEAD (Ukraine Local Empowerement Accountability and Development), метою якої є допомога українським властям у проведенні реформи системи самоврядування. У 2017 році Польща внесла 1 млн. євро на виконання U-LEAD і делегувала польського експерта до участі в команді, що здійснює поточну координацію робіт. За ініціативою польського експерта було розпочато нову складову програми – заходи, спрямовані na підтримку реформи системи професійної освіти в Україні із використанням польської експертизи. Нині здійснюються роботи, метою яких є допомога місцевим громадам у питаннях реалізації політики громадської безпеки, в тому числі в процесі створення загонів добровільної пожежної охорони. У сфері децентралізації здійснювалися також заходи, спрямовані на формування компетенцій нових самоврядних органів. В рамках програми „Нова українська школа” польсько-український колектив спеціалістів працював над комплексним проектом створення програмної основи загальної освіти для окремих видів шкіл.
Третій рік підряд чиновники з українських виконавчих органів середньої ланки управління беруть участь у тренінгах з протидії корупції. Продовжувалося виконання програм, які сприяють покращанню інституційної і оперативної спроможності державних фінансових установ – Українського аналітичного центру та Національного банку України. У сфері розвитку систем кризового управління польські проекти спрямовані на підтримку створення добровольчих підрозділів бригад медичних рятувальників, на зростання рівня професіоналізму у взаємодії добровольчих частин пожежної охорони з державною пожежною службою, поліцією, митною службою і гірськими рятувальниками.
Серед багатьох ініціатив – а у 2017 р. здійснено 36 проектів з розвитку та 4 гуманітарні проекти, а також польська допомога присутня була у кількох міжнародних програмах, серед іншого, в U-LEAD, UNDP та USAID – варто назвати деякі окремо, зокрема:
• комплексна підтримка сімей, переселених з зони конфлікту на сході України, в тих територіальних громадах, яка їх приймає. В рамках трирічного проекту, який спільно проводить польський і український Caritas, були створені центри з підтримки сімей у 7 містах (Кривий Ріг, Харків, Запоріжжя, Кам`янське, Дрогобич, Івано-Франківськ і Коломия);
• популяризація підприємництва серед населення, яке постраждало в результаті конфлікту в Донецькій і Луганській областях. Це є продовженням співпраці з UNDP в Україні в період 2015–2016 рр., в рамках якої проводився конкурс грантів, адресованих особам, які розпочинають або відновлюють свою бізнес-діяльність; на їхню підтримку організовувалися також навчально-консалтингові заходи. У 2017 році гранти отримало 31 осіб, що дозволилo створити 90 робочих місць;
• підтримка процесу створення першої в Україні станції високогірного порятунку. В рамках проектів, які здійснює і Посольство Республіки Польща в Україні і Підкарпатське воєводство, був відремонтований будинок, призначений на розміщення станції, та проведення підготовку рятувальників. Нині у Східних Карпатах на горі Піп Іван впродовж 7 днів на тиждень і 24 години на добу відбуваються чергування рятувальників;
• створення й постійний розвиток діяльності Молодіжного інкубатора підприємництва у Львові, що було проектом Краківського Інституту розвитку міст у співпраці з властями м.Львова;
• організація у Тернопільському професійному коледжі у Збаражі нового факультативного напряму освітньої підготовки за предметом “Відновлювальні джерела енергії та монтаж систем” – проект здійснювала Фундація Innovatis;
• ініціювання ідеї `купівельних груп` як форми з підтримки підприємництва. Проведено тренінги експертів і консультантів, надано підтримку першим купівельним групам – проект здійснювало Товариство “Ініціатива сімейних фірм”;
• передача матеріальної допомоги в Центрі з підтримки підприємництва у 7 областях України. Крім офісного оснащення були проведені курси для співробітників Центрів, налагоджені контакти з органами самоврядування і представниками інших суб`єктів господарювання, залучених у процеси підтримки підприємництва і регіонального розвитку;
У 2018 році планується продовжувати підтримувати українське суспільство у вищезазначених сферах. Всього до реалізації в цьому році було відібрано 16 проектів з розвитку та 7 проектів з підтримки діяльності державної адміністрації. 03.2018 на продовження проекту UNDP „Підтримка підприємництва серед населення, що постраждало від конфлікту в Україні” Польща переказала 560 тисяч доларів США.
Останні роки були успішними в діяльності Польсько-Української Ради обміну молоддю, що тільки у 2016 році почала свою роботу. Рада працювала цей час під співголовуванням віце-міністра Національної освіти Маженни Драб і віце-міністра з питань молоді і спорту Олександра Яреми. У грудні 2017 р. у Києві відбулося перше засідання Польсько-Українського форуму під гаслом „Неформальна освіта у роботі з молоддю”, що стало підсумком дворічної діяльності Ради. В роботі Форуму взяло участь понад 130 осіб, охоплених Програмою Польсько-Української Ради обміну молоддю, разом зі своїми українськими партнерами. На другий тур конкурсу проектів з обміну, запланованих у 2017 році, сторони призначили такі суми: Польща надала бл. 1 млн. євро (4 млн. злотих), Україна – 35 тис. євро (1 млн. гривень). В обсязі цих засобів відібрано 70 проектів з-посеред надісланих на дофінансування 272 заявок. У 2018 році розмір коштів, призначених на молодіжні проекти, залишатиметься на такому ж рівні.
Співробітництво у сфері торгівлі, економіки і транспорту
1. Останніми роками ми фіксуємо постійне зростання торгівельного обміну між нашими країнами.
• У 2017 році його сукупна вартість склала майже 6,2 млрд. доларів США (на 26 % більше, ніж у 2016 р.). Український експорт до Польщі становив 2,7 млрд. доларів США (зростання на 23,8% відносно 2016 р.), натомість український імпорт з Польщі становив понад 3,4 млрд. доларів США (зростання на 28,2% відносно 2016 р.).
• Польща є для України першим експортним ринком в Євросоюзі (випереджаючи Італію, Німеччину і Нідерланди) та другим найбільшим, після Німеччини, постачальником товарів з ЄС.
• Польща знаходиться також серед лідерів з постачання в Україну продуктів аграрно-споживчого сектора.
2. У 2017 році, після п`ятирічної перерви, відбулося VI засідання Польсько-Української міжурядової комісії з питань економічної співпраці під головуванням віце-прем`єр-міністрів. Комісія є дуже важливим елементом економічного співробітництва між нашими країнами. Нині свої засідання проводять робочі групи, створені в рамках Комісії, напр. робоча група з питань торгівлі і інвестицій, робоча група з питань сільського господарства, що говорить про успішну міжвідомчу взаємодію.
3. Наші відомства сільського господарства і ветеринарної служби активно між собою співпрацюють, серед іншого, у питаннях боротьби з африканською чумою свиней (ASF). З 2012 року Польща підтримує також програми з боротьби зі сказом в прикордонних районах на території України, відповідно до підписуваної щороку двосторонньої угоди. Завдяки цій угоді Україна одержує фінансову підтримку з ЄС на виконання її завдань.
4. У ситуації, коли у березні ц.р. Газпром несподівано відмовився постачати газ до України, Польща вже з першого дня розпочала поставки газу в Україну. Сировина, яку надала польська компанія “Польський газовий і нафтовий видобуток” (PGNiG), у перші критичні дні дефіциту газу в Україні на кільканадцять відсотків покрила її потреби.
5. Польща активно працює в Євросоюзі у справі блокування процесу побудови “Північного потоку 2”. Країна намагається переконати партнерів в ЄС у тому, що це – проект, який веде ще до більшої залежності спільноти від поставок російської сировини. Ми є державою–членом Євросоюзу, яка в справі цього проекту має позицію, найбільш подібну до української.
6. Польща і Україна співпрацюють у сфері розвитку авіаційного транспорту. Польські авіалінії ЛОТ послідовно розширюють мережу сполучень з українськими містами. Навесні вводиться авіарейс зі Львова до Ольштина, а влітку 6 разів на тиждень буде виконуватися рейс із Запоріжжя до Варшави.
7. Польща стає для українських перевізників вікном в Європу. Зростає рух вантажних автомобілів. Впродовж останніх двох років Україна перевищувала надані Польщею ліміти дозволів на автоперевезення. Польська сторона прихильно реагувала на потреби українських перевізників – в ситуаціях, коли ліміти було вичерпано, в односторонньому порядку надавала Україні додаткові дозволи.
8. Впродовж останніх двох років відбулося збільшення залізничних сполучень між Польщею і Україною. Введено в дію 2 поїзди сполученням Kиїв–Пшемисль і Рівне-Хелм. Завдяки цьому громадяни України можуть легко, без черг на кордоні, дістатися до Варшави або Кракова.
9. В Україні були належно оцінені польські вироби, призначені для транспортної галузі. У Києві вже курсують трамваї, побудовані у Бидгощі. Їхню якість високо оцінили українські пасажири.
10. Польські служби і центральні органи влади, тобто Митна служба, Прикордонна варта, Установа в справах захисту конкурентності і прав споживачів, а також Головна інспекція автомобільного транспорту шляхом проведення з українськими партнерами твіннінгових проектів підтримували розпочатий в Україні процес реформ.
Співробітництво між Польщею та Україною у сфері культури
Співробітництво між Польщею та Україною у сфері культури розвивається попри напруження в політичних стосунках, що свідчить про природність взаємин між громадянами наших країн. Одним з найбільш красномовних прикладів за останні роки є проведення Львівського місяця у Вроцлаві в рамках Європейської Культурної столиці (ЄСК). Це було вперше в історії ЄСК, коли місто з країни, що не є членом Євросоюзу, одержало шанс так широко показати себе в європейському культурному проекті. У квітні 2016 року Львів разом із Вроцлавом розділив звання Європейської Культурної столиці саме з огляду на глибокі, безпосередні зв`язки між творчими осередками обох країн. В рамках Львівського місяця впродовж 30 днів місто Вроцлав приймало майже 300 українських митців: поетів, письменників, режисерів, музикантів, кураторів мистецтва, художників, графіків, перформерів і інтелектуалів з різних галузей культури і мистецтв.
На зламі 2017 i 2018 рр. Інститут Адама Міцкевича урочисто розпочав програму OPEN POLAND, покликану розвивати проект Східного Партнерства у сфері культури. Метою цієї Програми є створення платформи для культурного обміну за допомогою багаторічних проектів у таких областях, як театр, кіно, візуальне мистецтво, сучасні мас-медіа, управління культурою, сучасне музичне мистецтво. Одним із пріоритетних напрямів реалізації Програми є Україна. В рамках програми вже було здійснено кілька проектів, серед іншого „Кіно заради суспільних перетворень”, відбулися покази польських кінофільмів в рамках найпрестижнішого київського фестивалю МОЛОДІСТЬ, виставка СПУТНІК ФОТО ”Втрачені території” Фантом у київському Мистецькому арсеналі, або Sharing contact, sharing knowledge – програма обміну, адресована співробітникам установ культури в Польщі та України, яка здійснюється у співпраці з новоствореним Інститутом ім. Тараса Шевченка, який є українським відповідником Інституту Адама Міцкевича.
З величезним успіхом вже багато років триває проект I, CULTURE Orchestra. Він представляє міжнародний колектив музикантів з країн Східного Партнерства, їхній зростаючий рівень виконавчої майстерності належно оцінюється меломанами, журналістами, експертами і видатними солістами. З самого початку проект супроводжує ідея солідарності та побудови мостів єднання між людьми, розділеними культурними і політичними бар`єрами. На протязі семи років існування проекту I, CULTURE Orchestra провів більше 41 концертів у понад 25 містах, а учасниками проекту стало понад 600 молодих музикантів. Кожного року молоді українські музиканти були найбільш численою групою в оркeстрі, що представляє країни Східного Партнерства. У березні цього року в Музичній Академії у Києві відбулося прослуховування музикантів для участі у вже восьмому сезоні цього проекту.
Однією з найважливіших галузей польсько-українського культурного співробітництва тривалий час залишаються заходи з порятунку об`єктів спільної культурної спадщини. Польські установи культури, музеї, художні школи, релігійні об`єднання та позаурядові організації залучаються не тільки до дослідницьких проектів і процесу документування, а також і до проведення ремонтних та реставраційних робіт на об`єктах, що є пам`ятками нашої спільної культурної і історичної спадщини. Відповіддю на величезні в цьому напрямі потреби стала програма надання дотацій від Mіністра культури і національної спадщини Республіки Польща „Охорона культурної спадщини за кордоном”, в рамках якої тільки за останні два роки для виконуваних в Україні проектів було призначено разом 6,5 млн. злотих (в 2016 р. – 1,85 млн. та 4,65 млн. злотих у 2017 р.). Серед найважливіших об`єктів, охоплених програмою реставрації, були, наприклад, Латинський кафедральний і Вірменський кафедральний собори, Жовківський колеґіум, Личаківський цвинтар, Санктуарій Божої Матері Святого Скапулярію у Бердичеві.
Не можна недоцінити внесок польських реставраторів у справу порятунку культурних пам`яток на території сучасної України. У всьому світі високо цінується польська школа реставрації, доказом чого є, між іншим, відзнака від Львівського міського голови Андрія Садового, надана польським реставраторам – проф. Янушу Смазі і Анджею Казбері, які багато років працюють заради збереження спільної культурної спадщини на Львівщині.